AC0402FR-0726K1L
Mfr.Part #
AC0402FR-0726K1L
Description
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/16W 0402
Height Seated (Max) :
0.015 0.37mm
Case Code (Metric) :
1005
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
26.1kOhm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Series :
AC
Case Code (Imperial) :
0402
Power Rating :
62.5mW
Max Power Dissipation :
63mW
Published :
Datasheets
AC0402FR-0726K1L
YAGEO AC0402FR-0726K1L
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 26.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C