AA2010FK-07150KL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA2010FK-07150KL
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 150K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
150kOhm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
660.4μm
Number of Terminations :
2
Series :
AA
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
33 Weeks
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.197Lx0.098W 5.00mmx2.50mm
Max Power Dissipation :
750mW
Datasheets
AA2010FK-07150KL
YAGEO AA2010FK-07150KL
AA Series, Thick Film, 150kOhm, 0.75W 3/4W, ±1%, -55°C~155°C