9T04021A82R5FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A82R5FBHF3
Description
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance :
82.5Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
300μm
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Pbfree Code :
No
Non-RoHS Compliant
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Power Rating :
62.5mW
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Published :
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Datasheets
9T04021A82R5FBHF3
YAGEO 9T04021A82R5FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 82.5Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C