9T04021A1152FBHF3
Mfr.Part #
9T04021A1152FBHF3
Description
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Additional Feature :
HIGH PRECISION, LASER TRIMMABLE
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) :
Resistance :
11.5kOhm
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
62.5mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Non-RoHS Compliant
Packing Method :
TR, PAPER, 10 INCH
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
RT
Surface Mount :
yes
Height :
300μm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Published :
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Datasheets
9T04021A1152FBHF3
YAGEO 9T04021A1152FBHF3
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RT Series, Thin Film, 11.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C