9C06031A6040FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A6040FKHFT
Description
RES SMD 604 OHM 1% 1/10W 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Pbfree Code :
No
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
9C
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
100mW
Construction :
Chip
Thick Film
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Cut Tape (CT)
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated DC :
50V
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
604Ohm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Height :
450μm
Datasheets
9C06031A6040FKHFT
YAGEO 9C06031A6040FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 9C Series, Thick Film, 604Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C