9C06031A3901FKHFT
Mfr.Part #
9C06031A3901FKHFT
Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Width :
800μm
Operating Temperature (Max) :
155°C
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Tolerance :
1%
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Temperature :
70°C
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
3.9kohm
Construction :
Chip
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Power Rating :
100mW
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
100 ppm/°C
Datasheets
9C06031A3901FKHFT
YAGEO 9C06031A3901FKHFT
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 3.9kOhm, 1%,