627W21W1122-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W21W1122-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Filter Type :
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Base Product Number :
627W21W
Termination Style :
Solder Cup
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating :
40 A
Contact Arrangement :
21W1
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of Positions :
21 Position
Shell Plating :
Nickel
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Material :
Steel
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Wire Gauge :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Voltage Rating :
125 V
IP Rating :
IP67
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
627-WC
Termination :
Solder Cup
Product Status :
Active
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Datasheets
627W21W1122-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W21W1122-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, 627W21W1122-4NA pinout, 627W21W1122-4NA datasheet PDF, 627W21W1122-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W21W1122-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W21W1122-4NA
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W21W1122-4NA Overview
627W21W1122-4NA Features
627-WC series
627W21W1122-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W21W1122-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP