627W11W1124-1ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1124-1ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
10 A
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Shell Material :
Steel
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Angle :
Vertical
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Filter Type :
Base Product Number :
627W11W
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insulation :
Insulated
Number of Positions :
11 Position
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Form :
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Board Side (M3)
Package :
Tray
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Arrangement :
11W1
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Plating :
Gold
Series :
627-WC
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Shell Plating :
Nickel
IP Rating :
IP67
Termination Style :
Solder Cup
Datasheets
627W11W1124-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1124-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W11W1124-1ND pinout, 627W11W1124-1ND datasheet PDF, 627W11W1124-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1124-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1124-1ND
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1124-1ND Overview
627W11W1124-1ND Features
627-WC series
627W11W1124-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1124-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP