627W11W1122-1N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1122-1N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Filter Type :
Termination :
Solder Cup
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
627W11W
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Termination Style :
Solder Cup
Features :
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Contact Arrangement :
11W1
Contact Form :
Series :
627-WC
Current Rating :
10 A
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Number of Positions :
11 Position
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Plating :
Nickel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Voltage Rating :
125 V
IP Rating :
IP67
Contact Material :
COPPER ALLOY
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Angle :
Vertical
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Gender :
Male
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627W11W1122-1N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1122-1N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W11W1122-1N2 pinout, 627W11W1122-1N2 datasheet PDF, 627W11W1122-1N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1122-1N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1122-1N2
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1122-1N2 Overview
627W11W1122-1N2 Features
627-WC series
627W11W1122-1N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1122-1N2 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP