627W11W1122-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1122-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
IP Rating :
IP67
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
627W11W
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Filter Type :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Arrangement :
11W1
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Current Rating :
30 A
Color :
Black
Termination :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Series :
627-WC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Plating :
Nickel
Number of Rows :
2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Gender :
Male
Product Status :
Active
Mounting Angle :
Vertical
Termination Style :
Solder Cup
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11 Position
Voltage Rating :
125 V
Datasheets
627W11W1122-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1122-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, 627W11W1122-3N2 pinout, 627W11W1122-3N2 datasheet PDF, 627W11W1122-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1122-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1122-3N2
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1122-3N2 Overview
627W11W1122-3N2 Features
627-WC series
627W11W1122-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1122-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP