627W11W1124-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1124-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Form :
Number of Positions :
11 Position
Filter Type :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Series :
627-WC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Contact Arrangement :
11W1
Shell Material :
Steel
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627W11W
Color :
Black
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating :
20 A
Gender :
Male
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
IP Rating :
IP67
Insulation :
Insulated
Datasheets
627W11W1124-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1124-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W11W1124-2NA pinout, 627W11W1124-2NA datasheet PDF, 627W11W1124-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1124-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1124-2NA
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1124-2NA Overview
627W11W1124-2NA Features
627-WC series
627W11W1124-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1124-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP