627W21W1122-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W21W1122-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
20 A
Package :
Tray
Features :
Grounding Indents, Shielded
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Color :
Black
Mounting Angle :
Vertical
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
21 Position
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Series :
627-WC
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Filter Type :
Termination :
Solder Cup
Base Product Number :
627W21W
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
IP Rating :
IP67
Gender :
Male
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Arrangement :
21W1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Product Status :
Active
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
627W21W1122-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W21W1122-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, 627W21W1122-2NA pinout, 627W21W1122-2NA datasheet PDF, 627W21W1122-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W21W1122-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W21W1122-2NA
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W21W1122-2NA Overview
627W21W1122-2NA Features
627-WC series
627W21W1122-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W21W1122-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP