627W17W2324-2N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W17W2324-2N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Series :
627-WC
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Angle :
Vertical
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627W17W
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Filter Type :
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Number of Positions :
17 Position
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Voltage Rating :
125 V
Insulation :
Insulated
Shell Plating :
Nickel
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Arrangement :
17W2
Current Rating :
20 A
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Gender :
Male
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
IP Rating :
IP67
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Package :
Tray
Termination :
Solder
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627W17W2324-2N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2324-2N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, 627W17W2324-2N5 pinout, 627W17W2324-2N5 datasheet PDF, 627W17W2324-2N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2324-2N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W17W2324-2N5
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W17W2324-2N5 Overview
627W17W2324-2N5 Features
627-WC series
627W17W2324-2N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W17W2324-2N5 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP