627W17W2322-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W17W2322-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backset Spacing :
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Contact Plating :
Gold
Series :
627-WC
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Material :
Steel
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Angle :
Vertical
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Filter Type :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Gender :
Male
Contact Form :
Base Product Number :
627W17W
Contact Arrangement :
17W2
Number of Rows :
2
Current Rating :
40 A
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Termination :
Solder Cup
Number of Positions :
17 Position
IP Rating :
IP67
Product Status :
Active
Shell Plating :
Nickel
Color :
Black
Voltage Rating :
125 V
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Type :
Signal and Power
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627W17W2322-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2322-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W17W2322-4N2 pinout, 627W17W2322-4N2 datasheet PDF, 627W17W2322-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2322-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W17W2322-4N2
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W17W2322-4N2 Overview
627W17W2322-4N2 Features
627-WC series
627W17W2322-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W17W2322-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP