627W17W2224-4ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W17W2224-4ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Material :
COPPER ALLOY
IP Rating :
IP67
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Mounting Style :
THREADED INSERT
Backset Spacing :
Contact Plating :
Gold
Series :
627-WC
Number of Positions :
17 Position
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating :
40 A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Base Product Number :
627W17W
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Filter Type :
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination Style :
Solder Cup
Package :
Tray
Shell Material :
Steel
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
17W2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (M3)
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Shell Plating :
Nickel
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Datasheets
627W17W2224-4ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2224-4ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W17W2224-4ND pinout, 627W17W2224-4ND datasheet PDF, 627W17W2224-4ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2224-4ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W17W2224-4ND
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W17W2224-4ND Overview
627W17W2224-4ND Features
627-WC series
627W17W2224-4ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W17W2224-4ND D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP