627W17W2222-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W17W2222-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
IP Rating :
IP67
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style :
Solder Cup
Number of Positions :
17 Position
Connector Style :
D-Sub, Combo
Series :
627-WC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Arrangement :
17W2
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
125 V
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Wire Gauge :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Package :
Tray
Current Rating :
30 A
Insulation :
Insulated
Shell Plating :
Nickel
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
627W17W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Backset Spacing :
Color :
Black
Product Status :
Active
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Filter Type :
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Datasheets
627W17W2222-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2222-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W17W2222-3N2 pinout, 627W17W2222-3N2 datasheet PDF, 627W17W2222-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W17W2222-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W17W2222-3N2
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 17W2 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W17W2222-3N2 Overview
627W17W2222-3N2 Features
627-WC series
627W17W2222-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W17W2222-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP