627W13W3322-3N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W13W3322-3N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder Cup
Backset Spacing :
Insulation :
Insulated
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination Style :
Solder Cup
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Arrangement :
13W3
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Voltage Rating :
125 V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Wire Gauge :
Series :
627-WC
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Features :
Grounding Indents, Shielded
Filter Type :
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
2
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
30 A
Gender :
Male
Base Product Number :
627W13W
Number of Positions :
13 Position
Color :
Black
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shell Plating :
Nickel
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
IP Rating :
IP67
Datasheets
627W13W3322-3N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W13W3322-3N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, 627W13W3322-3N2 pinout, 627W13W3322-3N2 datasheet PDF, 627W13W3322-3N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W13W3322-3N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W13W3322-3N2
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W13W3322-3N2 Overview
627W13W3322-3N2 Features
627-WC series
627W13W3322-3N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W13W3322-3N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP