627W13W3224-3ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W13W3224-3ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
IP Rating :
IP67
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature :
Board Side (M3)
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Color :
Black
Package :
Tray
Number of Positions :
13 Position
Gender :
Male
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
627W13W
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Backset Spacing :
Contact Arrangement :
13W3
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Shell Plating :
Nickel
Filter Type :
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Current Rating :
30 A
Series :
627-WC
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Datasheets
627W13W3224-3ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W13W3224-3ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W13W3224-3ND pinout, 627W13W3224-3ND datasheet PDF, 627W13W3224-3ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W13W3224-3ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W13W3224-3ND
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W13W3224-3ND Overview
627W13W3224-3ND Features
627-WC series
627W13W3224-3ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W13W3224-3ND D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP