627W13W3124-3ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W13W3124-3ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 13P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Package :
Tray
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Board Side (M3)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
30 A
Backset Spacing :
Series :
627-WC
Number of Positions :
13 Position
Termination :
Solder
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
627W13W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Type :
Signal and Power
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Termination Style :
Solder Cup
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Filter Type :
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
13W3
IP Rating :
IP67
Gender :
Male
Mounting Angle :
Vertical
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Datasheets
627W13W3124-3ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W13W3124-3ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W13W3124-3ND pinout, 627W13W3124-3ND datasheet PDF, 627W13W3124-3ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W13W3124-3ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W13W3124-3ND
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 13 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 13C3, 13W3 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W13W3124-3ND Overview
627W13W3124-3ND Features
627-WC series
627W13W3124-3ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W13W3124-3ND D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP