627W11W1624-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1624-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Base Product Number :
627W11W
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Product Status :
Active
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
11W1
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
IP Rating :
IP67
Features :
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Filter Type :
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Current Rating :
40 A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Series :
627-WC
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Package :
Tray
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Number of Positions :
11 Position
Insulation :
Insulated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Backset Spacing :
Termination :
Solder
Wire Gauge :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Black
Datasheets
627W11W1624-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1624-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W11W1624-4NA pinout, 627W11W1624-4NA datasheet PDF, 627W11W1624-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1624-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1624-4NA
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1624-4NA Overview
627W11W1624-4NA Features
627-WC series
627W11W1624-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1624-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP