627W11W1324-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1324-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish Thickness :
15.0μin (0.38μm)
Current Rating :
40 A
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Plating :
Gold
Filter Type :
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
Male
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Color :
Black
Termination :
Solder
IP Rating :
IP67
Contact Form :
Flange Feature :
Housing/Shell (M3)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Shell Material :
Steel
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Termination Style :
Solder Cup
Contact Arrangement :
11W1
Features :
Grounding Indents, Shielded
Base Product Number :
627W11W
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Package :
Tray
Series :
627-WC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
11 Position
Shell Plating :
Nickel
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627W11W1324-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1324-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W11W1324-4NA pinout, 627W11W1324-4NA datasheet PDF, 627W11W1324-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1324-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1324-4NA
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1324-4NA Overview
627W11W1324-4NA Features
627-WC series
627W11W1324-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1324-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP