627W11W1224-2ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1224-2ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (M3)
Filter Type :
Contact Form :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Color :
Black
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Contact Plating :
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Series :
627-WC
Shell Material :
Steel
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating :
20 A
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Insulation :
Insulated
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
11 Position
IP Rating :
IP67
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Arrangement :
11W1
Gender :
Male
Package :
Tray
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Style :
THREADED INSERT
Base Product Number :
627W11W
Termination Style :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Datasheets
627W11W1224-2ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1224-2ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, 627W11W1224-2ND pinout, 627W11W1224-2ND datasheet PDF, 627W11W1224-2ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1224-2ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1224-2ND
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1224-2ND Overview
627W11W1224-2ND Features
627-WC series
627W11W1224-2ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1224-2ND D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP