627W11W1124-4N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627W11W1124-4N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 11P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Series :
627-WC
Mounting Style :
THREADED INSERT
Voltage Rating :
125 V
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination Style :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Filter Type :
Backset Spacing :
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
11W1
Color :
Black
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness :
5.00µin (0.127µm)
Shell Material :
Steel
Contact Form :
Base Product Number :
627W11W
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11 Position
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating :
40 A
Mounting Angle :
Vertical
Package :
Tray
Features :
Grounding Indents, Shielded
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Material :
COPPER ALLOY
IP Rating :
IP67
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627W11W1124-4N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1124-4N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627W11W1124-4N2 pinout, 627W11W1124-4N2 datasheet PDF, 627W11W1124-4N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627W11W1124-4N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EDAC Inc. 627W11W1124-4N2
627-WC Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 11 Position-Position Male Signal and Power Solder 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 Panel Mount, Through Hole Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated
627W11W1124-4N2 Overview
627W11W1124-4N2 Features
627-WC series
627W11W1124-4N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627W11W1124-4N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP