51P22-01-1-16S
Mfr.Part #
51P22-01-1-16S
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Current Rating :
200mA
Body Height :
13.64 mm
Voltage - Rated AC :
115V
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Published :
Circuit per Deck :
SP16T
Grayhill
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Index Stops :
Continuous
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Throw Configuration :
SP16T
Voltage Rating - AC :
115V
HTS Code :
Number of Positions :
16
Voltage Rating - DC :
28V
Depth Behind Panel :
13.64mm
Voltage - Rated DC :
28V
Actuator Style :
Flatted
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Grayhill
Actuator :
Flatted
Actuator Length :
9.53mm