51P22-01-1-15N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51P22-01-1-15N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 15POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Product Category :
Rotary Switches
Grayhill
Number of Switch Sections :
1
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Depth Behind Panel :
13.64mm
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Number of Positions :
15
Features :
Index Stops :
FIXED
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
RoHS :
Details
Number of Poles per Deck :
1
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Actuator Length :
9.53mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Subcategory :
Switches
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Body Height :
13.64 mm
Voltage - Rated AC :
115V
Illumination Color :
Pole Throw Configuration :
SP15T
Voltage Rating - DC :
28V
Series :
51
Contact Material :
Metal
Current Rating :
200mA
Base Product Number :
51P22
Termination Type :
Solder
Termination :
PC Pin
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Mount :
Panel, Through Hole
Product Type :
Rotary Switches
Pbfree Code :
yes
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Product Status :
Active
Surface Mount :
No
Base/Housing Material :
Thermoset
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Circuit per Deck :
SP15T
Brand :
Grayhill
Switch Function :
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish :
Gold
Angle of Throw :
22.5°
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Lamp Type :
Switch Action :
LATCHED
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Index Angle :
22.5 °
ECCN Code :
EAR99
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Number of Decks :
Package :
Bulk
Contact Style :
Non-Shorting
Termination Style :
PC Pin
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Datasheets
51P22-01-1-15N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"