51P22-01-1-13N
Mfr.Part #
51P22-01-1-13N
Description
SWITCH ROTARY 13POS 150MA 115V
FIXED
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Panel Mount, Through Hole
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Number of Positions :
13
Voltage Rating (DC) :
28 V
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Product Status :
Active
Published :
Surface Mount :
No
Number of Switch Sections :
Features :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating - AC :
115V
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage Rating - DC :
28V
Body Height :
13.64 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Circuit per Deck :
SP13T
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Number of Decks :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Termination Type :
Solder
Voltage Rating (AC) :
115 V
Base Product Number :
51P22
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating :
200mA
Switch Function :
SP13T
16 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Illumination Color :
Switch Action :
LATCHED
Actuator Length :
9.53mm
Product Type :
Rotary Switches
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Contact Style :
Non-Shorting
Throw Configuration :
Lamp Type :
Depth Behind Panel :
13.64mm
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage - Rated AC :
115V
Datasheets
51P22-01-1-13N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"