51P22-01-1-16N
Mfr.Part #
51P22-01-1-16N
Description
SWITCH ROTARY 16POS 150MA 115V
Body Height :
13.64 mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Number of Poles per Deck :
1
Base/Housing Material :
Thermoset
Actuator Length :
9.53mm
Number of Decks :
1
Number of Positions :
16
Current Rating :
200mA
Product Category :
Rotary Switches
Pole Throw Configuration :
SP16T
AC Voltage Rating (Max) :
220
Voltage Rating - DC :
28V
RoHS Compliant
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Material :
Metal
51P22
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Gold
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Voltage - Rated AC :
115V
Total # of Positions :
16
Illumination Type :
Illuminated
Switch Function :
SP16T
Circuit per Deck :
Lead Free :
Lead Free
Index Stops :
Continuous
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Number of Switch Sections :
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
HTS Code :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Illumination Color :
Product Height (mm) :
29.52(mm)
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Features :
Actuator Material :
Stainless Steel
5.761 ~ 17gfm
Housing Material :
Thermoset/N/A
Product Type :
Rotary Switches
Termination Style :
ROTARY SWITCH
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Mount :
Panel, Through Hole
Depth Behind Panel :
13.64mm
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Voltage Rating :
115 VAC, 28 VDC
Product Status :
Active
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Panel Cutout Dimensions :
Product Depth (mm) :
Product Length (mm) :
Subcategory :
Switches
Actuator :
Flatted
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Orientation :
Straight
Termination :
PC Pins
DC Voltage Rating (Max) :
28
Bulk
Terminal Type :
PC Pins
Illumination :
Non Illuminated
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Actuator Style :
Flatted Shaft
Brand :
Grayhill
Published :
Voltage Rating - AC :
115V
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
51P22-01-1-16N
Grayhill, Inc. 51P22-01-1-16N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"