51P22-01-1-10S
Mfr.Part #
51P22-01-1-10S
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Illumination Color :
Termination Type :
Solder
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Active
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Contact Style :
Shorting
JESD-609 Code :
e4
Contact Material :
Metal
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Circuit per Deck :
SP10T
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Voltage Rating - DC :
28V
22.5°
Switch Type :
ROTARY SWITCH
PC Pin
Switch Action :
LATCHED
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Body Height :
13.64 mm
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Surface Mount :
1
Number of Switch Sections :
Depth Behind Panel :
13.64mm
Number of Positions :
10
Current Rating :
200mA
Voltage Rating - AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Voltage - Rated AC :
115V
Termination Style :
PC Pin
Reach Compliance Code :
16 Weeks
HTS Code :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Switch Function :
SP10T
Max Voltage Rating (DC) :
28V
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
9.53mm
Datasheets
51P22-01-1-10S
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"