51P22-01-1-14N
Mfr.Part #
51P22-01-1-14N
Description
SWITCH ROTARY 14POS 150MA 115V
Voltage - Rated DC :
28V
Voltage Rating (DC) :
28 V
Illumination Color :
Voltage Rating (AC) :
115 V
Voltage - Rated AC :
115V
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Contact Style :
Non-Shorting
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Throw Configuration :
SP14T
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
28V
Number of Positions :
14
No
Published :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Circuit per Deck :
SP14T
Actuator Length :
9.53mm
PC Pin
Contact Plating :
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Current Rating :
200mA
Depth Behind Panel :
13.64mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Datasheets
51P22-01-1-14N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"