51P22-01-1-10N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
51P22-01-1-10N
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Surface Mount :
No
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Compliant
Series :
51
Base/Housing Material :
Thermoset
Current Rating (Amps) :
150mA AC 200mA DC
Product Status :
Active
Number of Decks :
1
Illumination Type :
Not Required
Product Type :
Rotary Switches
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Grayhill
Product Category :
Rotary Switches
Contact Style :
Non-Shorting
Switch Function :
SP10T
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
PC Pins
Illumination Color :
Termination Style :
PC Pin
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Package :
Bulk
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Max Voltage Rating (AC) :
220V
Angle of Throw :
22.5°
Actuator Material :
Stainless Steel
Total # of Positions :
10
Number of Positions :
10
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Actuator Style :
Flatted Shaft
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.45mm Dia
Index Angle :
22.5 °
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Circuit per Deck :
SP10T
Voltage Rating - DC :
28V
Lamp Type :
Features :
Product Length (mm) :
14.27(mm)
Contact (DC) Max Rating R Load :
.2A@28VDC
Contact Finish :
Gold
Orientation :
Straight
Current Rating :
200mA
Contact Current(AC)-Max :
0.15 A
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Voltage - Rated AC :
115V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Grayhill
Terminal Type :
PC Pins
Number of Poles per Deck :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pole Throw Configuration :
Operating Force :
5.761 ~ 17gfm
Number of Switch Sections :
Depth Behind Panel :
13.64mm
Contact Resistance :
10MOhm
Product Height (mm) :
Switch Action :
LATCHED
Current Rating (Max) :
0.2(A)
Contact Plating :
Gold
Mount :
Panel, Through Hole
Body Length or Diameter :
14.27 mm
Product Depth (mm) :
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Housing Material :
Thermoset/N/A
AC Voltage Rating (Max) :
220
Subcategory :
Switches
Factory Lead Time :
16 Weeks
Termination Type :
Solder
Pbfree Code :
yes
Base Product Number :
51P22
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Material :
Metal
Electrical Life :
25000 Cycle(s)
DC Voltage Rating (Max) :
28
Index Stops :
FIXED
ECCN Code :
EAR99
Actuator Length :
9.53mm
Published :
Contact Current(DC)-Max :
0.2A
Voltage - Rated DC :
28V
Body Height :
13.64 mm
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Datasheets
51P22-01-1-10N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"