515D225M200AA6AE3
Mfr.Part #
515D225M200AA6AE3
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
41.6mA @ 10kHz
Capacitance :
2.2μF
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Ripple Current :
26mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
26mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Lead Pitch :
2.4892mm
Voltage - Rated :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
0.433 11.00mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
515D225M200AA6AE3
Vishay / Sprague 515D225M200AA6AE3
515D 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 26mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can