515CDA40M0000AAGR
Mfr.Part #
515CDA40M0000AAGR
Description
XTAL OSC VCXO 40.0000MHZ CMOS
CMOS
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.8mm
Absolute Pull Range (APR) :
±30ppm
Rise Time-Max :
1.2ns
Control Voltage-Min :
0.33V
Frequency Stability :
±20ppm
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Surface Mount
Supply Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e4
Current - Supply (Max) :
29mA
Frequency :
40MHz
Symmetry-Max :
52/48%
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Fall Time-Max :
1.2ns
Reach Compliance Code :
Compliant
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Supply :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Control Voltage-Max :
2.97V
Series :
Si515
Operating Frequency :
40MHz
Surface Mount :
yes
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Crystal
Linearity :
5%
Datasheets
515CDA40M0000AAGR
Skyworks Solutions, Inc. 515CDA40M0000AAGR
515CDA40M0000AAGR datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD