515CCB16M3840BAG
Mfr.Part #
515CCB16M3840BAG
Description
XTAL OSC VCXO 16.3840MHZ CMOS
6-SMD, No Lead
Symmetry-Max :
52/48%
Linearity :
5%
Voltage - Supply :
3.3V
Absolute Pull Range (APR) :
±50ppm
Si515
Physical Dimension :
5.0mm x 3.2mm x 1.28mm
Current - Supply (Max) :
29mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
Strip
Control Voltage-Max :
2.97V
Surface Mount :
yes
Function :
Enable/Disable
Rise Time-Max :
1.2ns
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Frequency Stability :
±20ppm
6 Weeks
Operating Frequency :
16.384MHz
Control Voltage-Min :
0.33V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
0.052 1.33mm
Fall Time-Max :
1.2ns
Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
16.384MHz
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Datasheets
515CCB16M3840BAG
Skyworks Solutions, Inc. 515CCB16M3840BAG
515CCB16M3840BAG datasheet pdf and Oscillators product details from Silicon Labs stock available at
Manufacturer related products
    CAP SILICON 10PF 20% SMD
    CAP SILICON 68PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 10PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 5.6PF 20% 100V SMD
    CAP SILICON 2.6PF 20% 100V SMD