2SCR554PHZGT100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SCR554PHZGT100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOT-89-3
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 80V 1.5A SOT89
Stock
255
In Stock :
255
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
120 @ 100mA, 3V
Pin Count :
3
Brand :
Mounting Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Transistors
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
80 V
RoHS :
Details
Technology :
Si
Packaging :
Cut Tape
Frequency - Transition :
300MHz
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Power Dissipation :
2W
Minimum Operating Temperature :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Qualification :
AEC-Q101
Current - Collector (Ic) (Max) :
1.5 A
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Transition Frequency :
300MHz
Continuous Collector Current :
1.5A
Product Status :
Active
Package / Case :
SOT-89-3
Configuration :
Single
Current - Collector Cutoff (Max) :
1µA (ICBO)
Operating Temperature :
150°C (TJ)
MSL :
Number of Elements per Chip :
1
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
300mV @ 25mA, 500mA
Supplier Device Package :
SOT-89
Transistor Type :
NPN
Power - Max :
500 mW
Transistor Polarity :
NPN
Package Type :
SOT-89
Series :
Automotive, AEC-Q101
Minimum DC Current Gain :
120
Datasheets
2SCR554PHZGT100
ROHM Semiconductor 2SCR554PHZGT100
NPN 150°C (TJ) 1µA (ICBO) SOT-89-3 Cut Tape Surface Mount
2SCR554PHZGT100 Overview
As explained above, DC current gain takes into account the rate at which the base current flows through the collector current; therefore, DC current gain for this device is 120 @ 100mA, 3V.In VCE saturation, Ic is at its maximum value (saturated), and the vce saturation (Max) is 300mV @ 25mA, 500mA.Single BJT transistor is recommended to keep the continuous collector voltage at 1.5A in order to achieve high efficiency.The part has a transition frequency of 300MHz.This product comes in a SOT-89 device package from the supplier.Device displays Collector Emitter Breakdown (80 V maximal voltage).
2SCR554PHZGT100 Features
the DC current gain for this device is 120 @ 100mA, 3V
the vce saturation(Max) is 300mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 300MHz