2SAR642PHZGT100
Mfr.Part #
2SAR642PHZGT100
Package / Case
TO-243AA
Description
TRANS PNP 30V 3A SOT89
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
200 @ 500mA, 2V
Supplier Device Package :
SOT-89
Transistor Polarity :
PNP
Package / Case :
TO-243AA
Power Dissipation :
2W
Current - Collector Cutoff (Max) :
1µA (ICBO)
Current - Collector (Ic) (Max) :
3 A
Package :
Digi-Reel?
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
400mV @ 100mA, 2A
Subcategory :
Transistors
Transistor Type :
PNP
Power - Max :
500 mW
Operating Temperature :
150°C (TJ)
MSL :
MSL 1 - Unlimited
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
Continuous Collector Current :
3A
Product Status :
Active
Configuration :
Single
Brand :
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
30 V
Transition Frequency :
240MHz
Packaging :
Cut Tape
Technology :
Si
Frequency - Transition :
240MHz
Qualification :
AEC-Q101
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Datasheets
2SAR642PHZGT100
ROHM Semiconductor 2SAR642PHZGT100
PNP 150°C (TJ) 1μA (ICBO) TO-243AA Cut Tape Surface Mount
2SAR642PHZGT100 Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 200 @ 500mA, 2V.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 400mV @ 100mA, 2A.Continuous collector voltages of 3A should be maintained to achieve high efficiency.Parts of this part have transition frequencies of 240MHz.SOT-89 is the supplier device package for this product.This device displays a 30 V maximum voltage - Collector Emitter Breakdown.
2SAR642PHZGT100 Features
the DC current gain for this device is 200 @ 500mA, 2V
the vce saturation(Max) is 400mV @ 100mA, 2A
a transition frequency of 240MHz