226PUM050M
Mfr.Part #
226PUM050M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
87mA @ 10kHz
Voltage - Rated :
50V
Series :
PUM
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
58mA
Ripple Current @ Low Frequency :
58mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Leakage Current :
0.011mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Capacitance :
22µF
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.1
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.536Ohm @ 120Hz
Radial, Can
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Datasheets
226PUM050M
Cornell Dubilier Electronics 226PUM050M
PUM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 58mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can