226PGM016M
Mfr.Part #
226PGM016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.16
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current :
42mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.335 8.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.057Ohm @ 120Hz
Voltage - Rated :
16V
Published :
Series :
PGM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Shape :
Wire
Life (Hours) :
2000 hours
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
42mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.00352mA
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Datasheets
226PGM016M
Cornell Dubilier Electronics 226PGM016M
PGM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 42mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can