226PUM016M
Mfr.Part #
226PUM016M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
16V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ Low Frequency :
40mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Custom Capabilities :
Tape and Reel/Ammo Pack, Cut/Formed Leads
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.057Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Ripple Current :
40mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
GENERAL PURPOSE
Tan Delta :
0.16
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.004mA
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Lead Spacing :
0.059 1.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
1.4986mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Published :
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
226PUM016M
Cornell Dubilier Electronics 226PUM016M
PUM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can