226PHC250KN
Mfr.Part #
226PHC250KN
Package / Case
Axial
Description
CAP FILM 22UF 10% 250VDC AXIAL
Product Category :
Film Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Series :
PHC
Published :
Terminal Shape :
Wire
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±10%
Feature :
Low ESR, Low ESL
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 160
Size / Dimension :
1.201Diax1.811L 30.50mmx46.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Package / Case :
Axial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.7MOhm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
PC Pins
Voltage - Rated AC :
160V