226KXM100M
Mfr.Part #
226KXM100M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
0.022mA
Length :
13mm
Tolerance :
±20%
Terminal Pitch :
4mm
Series :
KXM
Capacitance :
22µF
Applications :
Bypass, Decoupling
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5357Ohm @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
370mA @ 100kHz
Diameter :
8mm
Voltage - Rated :
100V
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Impedance :
800mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
148mA @ 120Hz
Tan Delta :
0.08
Datasheets
226KXM100M
Cornell Dubilier Electronics 226KXM100M
KXM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can