226KBM050M
Mfr.Part #
226KBM050M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Impedance :
700mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
0.011mA
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Series :
KBM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
22µF
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Terminal Shape :
Wire
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5357Ohm @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Datasheets
226KBM050M
Cornell Dubilier Electronics 226KBM050M
KBM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can