226KBM063M
Mfr.Part #
226KBM063M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.01386mA
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Shape :
Wire
Series :
KBM
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
63V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
22µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Surface Mount :
No
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
JESD-609 Code :
e3
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.7822Ohm @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Can
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Impedance :
960MOhm
Datasheets
226KBM063M
Cornell Dubilier Electronics 226KBM063M
KBM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar Radial, Can