226KFM450M
Mfr.Part #
226KFM450M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
280mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
560mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitance :
22µF
Series :
KFM
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.0715Ohm @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Voltage - Rated :
450V
Tan Delta :
0.24
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Polar
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.604mA
Datasheets
226KFM450M
Cornell Dubilier Electronics 226KFM450M
KFM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can