226KXM063M
Mfr.Part #
226KXM063M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Stock
11
In Stock :
11
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Height :
11mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.01386mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Impedance :
1.06Ohm
Length :
12.5mm
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
100mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Package / Case :
Radial, Can
Tan Delta :
0.08
Voltage - Rated DC :
63V
Ripple Current @ High Frequency :
250mA @ 100kHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dielectric Material :
Aluminium
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Published :
2006
Ripple Current :
250mA
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.4892mm
Series :
KXM
Factory Lead Time :
22 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.5357Ohm @ 120Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
6.3mm
Mount :
PCB, Through Hole
Datasheets
226KXM063M
Cornell Dubilier Electronics 226KXM063M
KXM 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 250mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can