226BPS100M
Mfr.Part #
226BPS100M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.536Ohm @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ High Frequency :
211.95mA @ 50kHz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Audio
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Pitch :
5.0038mm
Tan Delta :
0.1
Ripple Current :
138mA
Ripple Current @ Low Frequency :
135mA @ 120Hz
Series :
BPS
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
Leakage Current :
0.066mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
226BPS100M
Cornell Dubilier Electronics 226BPS100M
BPS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 138mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can