226BPS035M
Mfr.Part #
226BPS035M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL
Ripple Current :
75mA
Tan Delta :
0.14
Published :
Package / Case :
Radial, Can
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Series :
BPS
Ripple Current @ High Frequency :
117.75mA @ 50kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.55Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
75mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.023mA
Terminal Shape :
Wire
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
Capacitance :
22µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.4892mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mount :
PCB, Through Hole
Voltage - Rated DC :
35V
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Through Hole
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
226BPS035M
Cornell Dubilier Electronics 226BPS035M
BPS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 75mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.4892mm Radial, Can