226BPA050M
Mfr.Part #
226BPA050M
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V AXIAL
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Axial, Can
Leakage Current :
0.055mA
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.38Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
188.4mA @ 50kHz
Series :
BPA
Dielectric Material :
Aluminium
Tan Delta :
0.14
Ripple Current :
120mA
Diameter :
8mm
Terminal Shape :
Wire
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
22µF
Height :
16mm
Datasheets
226BPA050M
Cornell Dubilier Electronics 226BPA050M
BPA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 120mA 0.315Diax0.630L 8.00mmx16.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Axial, Can