226BPA025M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226BPA025M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
88mA @ 120Hz
Series :
BPA
Polarity :
Bipolar
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated :
25V
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial, Can
Leakage Current :
0.0275mA
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Bi-Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
88mA
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
138.16mA @ 50kHz
Diameter :
6mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
22µF
Factory Lead Time :
22 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Published :
Length :
16mm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.2
Size / Dimension :
0.236Diax0.630L 6.00mmx16.00mm
Terminal Shape :
Wire
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Pbfree Code :
yes
Applications :
Audio
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.072Ohm @ 120Hz
Datasheets
226BPA025M
Cornell Dubilier Electronics 226BPA025M
BPA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 88mA 0.236Diax0.630L 6.00mmx16.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Axial, Can