226BPS050M
Mfr.Part #
226BPS050M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Ripple Current @ High Frequency :
139.73mA @ 50kHz
Series :
BPS
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Terminal Shape :
Wire
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Voltage - Rated :
50V
Ripple Current :
90mA
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
3.5052mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Tan Delta :
0.16
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
89mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.033mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.057Ohm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Datasheets
226BPS050M
Cornell Dubilier Electronics 226BPS050M
BPS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 3.5052mm Radial, Can