226BPS016M
Mfr.Part #
226BPS016M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
2.0066mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tan Delta :
0.22
Ripple Current :
60mA
Through Hole
Custom Capabilities :
Tape and Reel, Formed Leads, Epoxy Ends
Leakage Current :
0.011mA
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
60mA @ 120Hz
Package / Case :
Radial, Can
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16.579Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
94.2mA @ 50kHz
Series :
BPS
Datasheets
226BPS016M
Cornell Dubilier Electronics 226BPS016M
BPS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 60mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can